
Istniejące rozwiązania przydomowych oczyszczalni ścieków, pokazują jak szerokie podejście można zastosować do asenizacji indywidualnej.
Biorąc pod uwagę sposób oczyszczania ścieków to jest to sposób mechaniczno-biologiczny czyli składający się z dwóch połączonych ze sobą ogniw. Ten sposób znany jest od dawna, a jego rozwiązania i zastosowania mogą być bardzo różne. Ważne jest aby zastosowany system po prostu oczyszczał ścieki.
Widzimy, że na rynku aż roi się od różnych systemów i że jeden jest lepszy od drugiego. Trudno więc dziwić się Decydentom, że niejednokrotnie muszą dokonywać trudnych wyborów zważywszy na fakt, że nie zawsze mają dobrych doradców.
Tu należy zwrócić się z zapytaniem do użytkowników zamontowanych oczyszczalni a nie do „mecenasów sztuki”, bo jak wieść niesie to im przypadło w udziale trudne i śmierdzące zadanie. Aż strach pomyśleć, że jak tak dalej pójdzie to wszyscy nawet Ci najmniejsi zamontują sobie pseudo oczyszczalnie, w których forma przerosła treść.
A może to wszystko wymknęło się spod kontroli i tak po prostu za naszym cichym przyzwoleniem idzie w nie najlepszym kierunku?
Chcielibyśmy mieć nie tylko dobrze działającą oczyszczalnię przez wiele lat, ale również tanią w eksploatacji oraz taką w której gdy będzie taka potrzeba da się coś naprawić lub wyregulować. Tak postawione wymagania eliminują niektóre oferowane na rynku systemy oczyszczania ścieków. Musimy zwrócić uwagę na dotychczasową pewną dowolność w montażu takich instalacji na terenach gmin, gdzie zasadnicze elementy budowy i późniejszej eksploatacji nie zawsze brane były pod uwagę. Należy do nich zaliczyć zarówno wymogi prawne w tym zakresie jak i względy ekonomiczne dotyczące realizacji inwestycji. Bardzo ważne a może najważniejsze jest nadrzędne koordynowanie i kontrola eksploatacji zrealizowanych oczyszczalni przydomowych.
Powszechnie wiadomo, że każda oczyszczalnia wymaga wykonywania określonych zabiegów eksploatacyjnych, co przy znacznej liczbie działających obiektów na terenie gminy powinno być objęte harmonogramem i rejestracją. Gmina realizując taką inwestycję powinna być na to przygotowana po to aby wyeliminować działania przypadkowe. To zadanie można przypisać np. spółkom komunalnym, które w imieniu gminy zajmują się eksploatacją urządzeń dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Poniżej zestawiono cechy oczyszczalni, na które jej przyszły użytkownik powinien zwrócić uwagę:
1.Dobre niepękające i nie składające się zbiorniki, w których łatwo da się mienić części zużywające się.
2.Duża trwałość i niezawodność pracy oczyszczalni.
3.Możliwość kontroli i regulacji procesu oczyszczania w poszczególnych porach roku.
4.Możliwość kontroli efektów oczyszczania ścieków.